SAMSUN T TİPİ KAPALI VE AÇIK CEZA İNFAZ KURUMU YERLEŞKESİ ADALET CAMİİ AÇILDI

           2018 yılı Mayıs ayında açılan Samsun T Tipi Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumu Yerleşkesi, şehre 18 km mesafede olduğundan, kuruma gelen tutuklu ve hükümlü ziyaretçileri, konuklar ve kurum çalışanları için ibadet gereksinimlerini karşılayacakları bir cami ihtiyacı doğmuştur. İlkadım Belediyesi ve hayırsever iş insanı Cemal Yeşilyurt ile yapılan görüşmeler sonucunda, 2019 yılı Şubat ayında cami ve sosyal alan inşaatının temelleri atılmıştır. Selçuklu Mimarisinden izler taşıyan Adalet Camii’nin zemin katı, ziyaretçilerin bekleme sürelerini geçirebilecekleri, ihtiyaçlarını giderebilecekleri, kafeteryanın da olduğu büyük bir sosyal alan olarak tasarlanmıştır. İnşaatı Yeşilyurt Demir Çelik Anonim Şirketi Onursal Başkanı Cemal Yeşilyurt, çevre düzenlemesi İlkadım Belediyesi tarafından yaptırılmıştır.

          21 Haziran 2019 Cuma günü yapılan Adalet Cami açılışına Samsun Valisi Osman Kaymak, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdür Yardımcısı Abdullah Çıtlak, Samsun Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Yavuz, Adalet Komisyon Başkanı Kemal Alver, Samsun Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Nihat Soğuk, İl Emniyet Müdürü Vedat Yavuz, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Ünsal Ağaoğlu, İlkadım Kaymakamı İbrahim Keklik, Samsun T Tipi Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumu Müdürü Mehmet Cihan, Yeşilyurt Demir Çelik Anonim Şirketi Onursal Başkanı Cemal Yeşilyurt, il protokol üyeleri, kamu kurumları ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve ceza infaz kurumu çalışanları katıldı.

          Kuran Tilaveti ile başlayan açılış programı konuşmalarla devam etti. İlk olarak söz alan hayırsever iş insanı Cemal Yeşilyurt, caminin çok görkemli, çok büyük, çok pahalı bir yapı olmadığını ancak lüzumluluğu ve ihtiyacının çok büyük olduğunu dile getirdi. Samsun Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Yavuz konuşmasında “bu işin yürütücüsü, tamamlayıcısı, her zaman desteğini yanımızda hissettiğimiz, çok da sevdiğimiz iş adamı ağabeyimiz Cemal Yeşilyurt'tur. Kendisine teşekkür ediyorum. Burada 'dağ başı' gibi tabir edilen bu noktada bir tesisin hizmete sunuluşunun ne kadar anlamlı olduğu ancak kullanılmaya başladıktan sonra görüldü” dedi. Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdür Yardımcısı Abdullah Çıtlak da cezaevi personelinin, vatandaşların, tutuklu ve hükümlü yakınlarının kullanacağı caminin ve sosyal donatıların çok değerli bir hizmet olduğunu söyledi. Samsun Valisi Osman Kaymak konuşmasında "camimizi kazandıran, vesile olan Cemal Amca ve ailesinden Allah razı olsun. Cumhuriyet Başsavcımız, Adalet Komisyonu Başkanımız bu hayra vesile oldu. Kendilerine çok teşekkür ediyoruz" dedi.

        Konuşmaların ardından katkılarından dolayı günün anısına Cemal Yeşilyurt’a Vali Osman Kaymak tarafından teşekkür belgesi verildi. Ardından Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Yavuz tarafından Osman Kaymak ve diğer protokol üyelerine, 19 Mayıs 1919'un 100. Yılı anısına, Samsun T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumundaki tutuklu ve hükümlüler tarafından yapılan model Bandırma Gemisi hediye edildi. Ardından caminin açılış kurdelesı Vali Osman Kaymak ve diğer protokol üyeleri tarafından kesildi, sonrasında kılınan cuma namazı ile açılış programı sona erdi.

  Adres

  Kadamut Mahallesi Çatkaya Merkez Sokak No: 314 İlkadım / SAMSUN

  Telefon

  Telefon : 0 (362) 238 22 12 - 238 06 69 ----- fax : 0 (362) 238 84 35

  E-Posta

  abbsamsun.ttkcikisaretadalet.gov.tr